Anuț angajare shadow

Candidatul ideal

Shadow – însoțitor adult cu TSA

Suntem în căutare de shadow – însoțitor adult cu TSA, pentru oferirea de suport și îndrumare pentru activitățile zilnice dar și la locul de muncă.
Dacă vrei sa te implici în transformarea vieților adulților cu autism, vino in Echipa Help Autism să construim împreună un viitor în care mințile aparte să facă parte în mod real din comunitate.

Locație București – Voluntari, Pipera

Program de lucru – 6h/zi în intervalul orar 11:00-17:00 sau 4h/zi

Vizual angajare shadow pt adult cu TSA

Esti omul potrivit dacă:

  • ești absolvent sau licențiat în Psihologie/Psihopedagogie special sau domenii conexe – kineto, sport;
  • ai participat la un curs de terapie ABA - constituie un avantaj;
  • ai experiență de lucru cu copiii/adulții diagnosticați cu tulburări din spectrul autist sau lucrul cu persoanele cu dizabilități– constituie avantaj;
  • manifești interes permanent în cunoașterea și utilizarea diverselor instrumente psihometrice și observaționale necesare diagnosticării adulților din spectru autist
  • ai empatie și motivație;
  • ai abilități de planificare, organizare, evaluare, intervenție și raportare;
  • ai capacitatea de a lucra în echipă.

Descrierea jobului

Ne vom baza pe rolul tău pentru:

  • a oferi suport persoanei cu TSA ce prezintă dificultăți în aria comunicării, a abilităților sociale; esti calm și oferi instrucțiuni directe;
  • a ajuta persoana să înțeleagă comportamentele potrivite și cele nepotrivite la locul de muncă, în pauze sau în alte situații;
  • a clarifica sarcinile care pot genera confuzii și te asiguri că persoana își îndeplinește sarcina cât mai independent posibil;
  • a aplica programul de intervenție lunar/bilunar (implementezi protocoalele de lucru, de socializare, integrare social și de activități educaționale) stabilite de coordonator;
  • a respecta indicațiile coordonatorului de terapie în ceea ce privește metoda și programele de lucru stabilite pentru adultul în cauză;
  • a colabora cu ceilalți specialiști pentru a aplica planul therapeutic de recuperare individual pentru adultul diagnosticat cu tulburări din spectrul autist;
  • a asigura suport pentru părinți cu scopul îmbunătățirii abilităților parentale și a calității relațiilor părinți-adolescenți;
  • a oferi suport în evaluarea problemelor emoționale, sociale sau comportamentale precum și a nivelului de dezvoltare emoțională, cognitivă și social al adultului cu tulburare din spectrul autist;
  • a asigura transferul abiliăților dobândite în program către familie.

Pregătit/ă să faci parte dintr-o echipă care-și propune să transforme lumea celor cu minți aparte?

Descrierea companiei

Asociația Help Autism este astăzi cea mai mare organizație dedicată cauzei din România. Misiunea noastră a început în 2010 cu doar câțiva copii și am ajuns să susținem peste 600 de copii și adolescenți diagnosticați cu TSA -Tulburare de Spectru Autist în programe de terapie, în cadrul celor 9 centre și la domiciliu. De la terapie specifică la programe de integrare școlară, de la sprijin pentru părinți la campanii de conștientizare, advocacy, Help Autism caută să ofere constant un spectru de soluții pentru copiii cu autism și familiile lor.

Help Autism sprijină instituțiile publice pentru a crește calitatea serviciilor oferite de acestea prin cele 6 parteneriate public-private – cu Direcțiile de Asistență Socială și Protecția Copilului din București, Suceava, Drobeta Turnu-Severin, Dâmbovița – și la domiciliu, desfășoară cursuri de formare în terapie ABA, cursuri gratuite pentru informarea cadrelor didactice, workshop-uri și ședințe de consiliere pentru părinți și este co-organizator al Conferinței Internaționale ABA – știința care stă la baza terapiilor de recuperare în autism.

Aplicatiile pot fi transmise la adresa de email: hr@helpautism.ro iar informatii suplimentare pot fi oferite si la nr de telefon: 0774.699.503.

Hai in echipa noastră!

Asociatia Help Autism

FacebookShare pe Facebook

Cariere

Dacă vrei sa te implici în transformarea vieților copiilor cu autism și ale familiilor, vino in Echipa Help Autism să construim împreună un viitor în care mințile diverse să facă parte în mod real din comunitate.

Anunț angajare: Terapeut ABA

Anunt angajare: Corporate fundraiser

Anunț angajare: Receptie centre Help Autism

Anunț angajare: Asistent Manager